Members Area

Forgotten your password?

The Cinderella Trophy

 

The Cinderella Trophy Competition

This is a competition, taking place over the winter months (December-March)  in which groups affiliated to the SFD can enter their pantomimes to be judged by a member of the Adjudicating Panel who afterwards sends them a full written report.  All entries are also seen by the CTC Moderator who writes a review which is published in Spotlight Online.

The Competition is extremely popular and there are nearly 30 entries each year. A list of previous winners can be seen here.

At the end of the season, usually in April, the panel meets to agree which productions merit nominations in any of up to 26 categories for the Groups and a similar number for Individual Performances, and to decide on a winner in each.  

The nominations, and the winners, in each category are announced at a Presentation Evening which is held every year in May.  There is a buffet supper and entertainment is provided in the form of a cabaret, made up of short pieces selected from some of the year's pantos. Those invited to perform in the cabaret get free tickets. 

Paid up SFD Members, and Group Contacts, can get more information about the Rules of the Competition, and how it is marked, by looking at the CinderellaTrophy Competition page under Documents & Resources in the left-hand menu.

The CTC Coordinator is Pam Price.  You can find her contact details on the Committee Contact List if you are an individual SFD member or a Club Contact.  Otherwise you can email her from here .

The entry form for next season is now available for you to fill in online. Click here to view it, or to request a printable version which we will email to you.

 

2017/2018 Presentation Evening

A full report, with photos, of this year's Presentation Evening at Rookery Manor can be found here.



and the winners for 2017/18 were...

Awards 2011

 

 

 

 

 

 

Junior Team: The Pied Piper Cloverleaf Productions

Junior Fairy Award: Giovanna Briffa Fairy Lights The Emperors New Clothes Bradford Players

Junior Principal Girl: Deanna Symes Lady Constantine The Three Musketeers Wells Little Theatre

Junior Comic: Andrew Power   Tom The Emperors New Clothes Bradford Players

Junior Comedy Duo: Maizie White & Will Markendale Bow & Arrow Snow White and the Seven Gnomes Wincanton Amateur Dramatic Society

Comic: Jennifer Hand Mavis Nelly The Elephant Roadwater Players

Comedy Duo: Dillon Berry & Pete White Pigeons Hansel & Gretel Merlin Theatre Productions

Comedic Scene: School Classroom The Pied Piper Cloverleaf Productions

Supernatural: Shaz Sparks Glinda Good Witch of the North Wizard of Oz Cannington Pantomime Society

Good Fairy: Michelle Mitchell Fairy Grapevine Jack and the Beanstalk Somerton Dramatic Society

Cameo: Richard Roderigo Dozy Councillor and Jailer The Pied Piper Cloverleaf Productions

Dance Troupe: Aladdin Wayfarers Pantomime Society

Village Musicians: Jack and the Beanstalk Coastline Players

Theatre Musicians: Hercules The Pantomime Wellington Pantomime Group

Male Singer: Chris Bissell Blackheart Robinson Crusoe Burnham District Pantomime Society

Female Singer : Jennifer Holland-Brewer Aladdin Aladdin Wayfarers Pantomime Society

Chorus: Aladdin Wayfarers Pantomime Society

Properties: The Pied Piper Cloverleaf Productions

Makeup: Dick Whittington and His Cat Moorlight Theatre Productions

Special Effects: The Arrival of the Pony & Carriage Cinderella Puriton Players

UV Scene: The Pied Piper CARDS

Lighting: Robinson Crusoe Burnham District Pantomime Society

Sound: Snow White and the Seven Dwarfs Clevedon Comedy Theatre Club

Theatre Stage Management: The Three Musketeers Wells Little Theatre

Village Stage Management: Sleeping Beauty Timsbury Theatre Group

Village Design: Cinderella Puriton Players

Theatre Design: The Three Musketeers Wells Little Theatre

Adjudicator's Special Award for Junior Performance: Poppy Pinkster & Holly Fleetwood Gretel Hansel & Gretel Merlin Theatre Productions

Adjudicator's Special Award for Junior Performance: Ollie Edwards & Jack Brotherton Hansel Hansel & Gretel Merlin Theatre Productions

Adjudicator's Special Award: Niamh McGrogan, Sandra Marshall & Emma James The Three Musketeers The Three Musketeers Wells Little Theatre

Moderator's Award: All The Circus Antics Nelly The Elephant Roadwater Players

Best Script: Ann Brolly Snow White CUDOS

Costumes Original: The Three Musketeers Wells Little Theatre

Costume of the Year: The Fairy Jack and the Beanstalk Somerton Dramatic Society

Animal: Katie Shephard Friday the Parrot Robinson Crusoe Burnham District Pantomime Society

Linkman: David Williams Willie The Pied Piper CARDS

Villain: Mike Taylor King Rat Dick Whittington Polden Productions

Principal Boy: Jennifer Holland-Brewer Aladdin Aladdin Wayfarers Pantomime Society

Principal Girl: Grace Fahy Belle Beauty and the Beast Yeovil Amateur Pantomime Society

Bradford Trophy: Grace Fahy Belle Beauty and the Beast Yeovil Amateur Pantomime Society

Dame: Nigel McBrayne Aunty Nelly Nelly The Elephant Roadwater Players

Eddie Bowker: Mike Taylor King Rat Dick Whittington Polden Productions

Musical Director: Grahame Osborn Snow White and the Seven Dwarfs Clevedon Comedy Theatre Club

Director: Claudia Pepler Hansel & Gretel Merlin Theatre Productions

Pint Pot: Nelly The Elephant Roadwater Players

Spotlight Runner Up: Jack and the Beanstalk Somerton Dramatic Society

Spotlight Trophy: Snow White CUDOS

Cinderella Runner Up: Beauty and the Beast Yeovil Amateur Pantomime Society

Cinderella Trophy: Aladdin Wayfarers Pantomime Society

  

The following were the Highly Commended at the 2017-2018 Cinderella Awards Evening:

  

Principal Girl: Niamh Small Princess Violet Jack and the Beanstalk Glastonbury & Street Musical Comedy Society

Village Design: Wizard of Oz Cannington Pantomime Society

Comedy Duo: Paul Gardener & Alan Scott Ugly Sisters Cinderella Puriton Players

Female Singer: Niamh Small Princess Violet Jack and the Beanstalk Glastonbury & Street Musical Comedy Society