Members Area

Forgotten your password?

The David Beach

 

The David Beach Competition

The David Beach Competition for Musicals came into being in 2002, at the suggestion of David Beach himself.  Hitherto it had been part of the Phoebe Rees Competition for full length plays, but it was felt that we needed a separate panel of adjudicators with a particular expertise in judging musical theatre, and also that the Competiton should have its own Moderator who could travel round to see all the entries. The David Beach Youth Competition  runs in parallel for youth musicals.

Musical Theatre groups flocked to join the SFD so as to be able to compete with each other, and the entries flooded in.  They have increased steadily each year and now rival the Phoebe Rees in terms of the number of groups taking part.

The season runs, officially, from 1st December to 30th November. The panel meets in December to review all the entries and to agree a number of nominations for performances of particular merit in each of the 30 categories.  The winner of each is chosen after detailed debate, overseen by the Moderator, and the trophies are awarded at The David Beach Presentation Evening which takes place in March each year.

More details are available to individual SFD Members and to Club Contacts under Documents & Resources  in the left hand menu, where you can find out about how productions are marked and see the list of trophies to be awarded.

Pam and David Beach

 

 

 

 

 

 

Pam and David Beach at the 2010 Awards

2019 Season

Entry forms: it is now possible to fill in your entry form and submit it on line. Click here to view, or to request a printable version if you prefer.

The Panel

Moderator: Ian Hurdman

Adjudicators:   Andy Marchant, Chris Bailward, Jadi Carlyon,  Dendy Harris, Linda Mumford and Beth Hancock

David Beach Coordinator: Angie Hurdman           

2018 Season Winners  

Best Sound: Exit Stage Left Disenchanted

Best Creative Lighting: Weston-Super-Mare Operatic Society CATS

Best Effects: SCAMP Midlife-The Crisis Musical

Best Props: Cary Amateur Theatrical Society Oh What A Lovely War

Best Stage Management: Topaz Dance Studio Thoroughly Modern Millie

Best Made Set: Clevedon School Calamity Jane

Best Made Costume: Crewkerne United Dramatic And Operatic Society Spamalot

Bright Technical (Youth): Clevedon School Calamity Jane The Amazing Stagecoach

Bright Technical (Adult): Bridgwater Operatic Society My Fair Lady Fantastic Digital Scenery

Best Performer 13 And Under: Clevedon Light Operatic Club Juniors High School Musical Desmond Coglan-Forbes as Ryan

Best Male 14-16: Fusion Young Performers Cats Alfie Yates as Asparagus/Growltiger

Best Male 14-16: Fusion Young Performers Cats Lennie Stanford as Skimbleshanks

Best Male 16 and under: Tickenham Drama Group Oliver! Ollie Painter as The Artful Dodger

Best Female 16 and under: Tri.Art In The Heights Millie Weare as Abuela

Best Female 17-21: Beatnik Theatre Company Avenue Q Leah Driver as Kate Monster

Best Male 17-21: Tri.Art In The Heights Oliver Edwards as Benny

Best Youth Cameo: Fusion Young Performers Cats Nicky Rush as Mr Mistofelees

Best Youth Supporting Performer: Exit Stage Left Grease Scarlett Swales as Rizzo

Best Youth Female in Lead: Young Musical Theatre Club Addams Family Jaimi Bartlett as Morticia

Best Youth Male In Lead: Yeovil Amateur Pantomime Society Hairspray Jr Ashleigh Payne as Link Larkin

Best Cameo: Weston-Super-Mare Operatic Society Cats Ashley Brown as Old Deuteronomy

Best Supporting Female: Muses Theatrical Productions Singin' In The Rain Leah Farmer as Lina Lamont

Best Supporting Male: Bridgwater Operatic Society My Fair Lady Andrew Carpenter as Alfred P Doolittle

Best Female in Lead: Muses Theatrical Productions Singin' In The Rain Samantha Aylott as Kathy Selden

Best Male in Lead: Bridgwater Operatic Society My Fair Lady Phil Turley as Henry Higgins

Showstopper: Yeovil Amateur Operatic Society Top Hat Act I Finale: Top Hat, White Tie, Tails

Showstopper: Bridgwater Operatic Society My Fair Lady Doolittle And Company: I'm Getting Married In The Morning

Best Youth Chorus: Castaways Theatre Group Peter Pan

Best Chorus: Weston-Super-Mare Operatic Society Cats

Challenge Trophy: Topaz Dance Studio Thoroughly Modern Millie

Adjudicator's Award: Exit Stage Left Disenchanted Big Tits

Moderator's Award: Clevedon Light Opera Club: Jeff Prescott for Being An Amazing Bloke

Small Venue Trophy: Crewkerne United Dramatic And Operatic Society Spamalot

Best Choreography: Weston-Super-Mare Operatic Society Cats

Best Musical Director: Fusion Young Performers Cats David Pitts

Best Direction: Beatnik Theatre Company Avenue Q Alan Ferguson And Will Poulton

Best Youth Show Runners Up: Castaways Theatre Group Peter Pan

Best Youth Show: Tri.Art In The Heights

Best Show Runners Up: Bridgwater Operatic Society My Fair Lady

 

Best Show: Weston-Super-Mare Operatic Society Cats