Members Area

Forgotten your password?

February 13 2020, David Beach Youth Competition News

The nominations for the David Beach Youth Competition have been eagerly awaited and they are now here! All the nominations are listed blow. There are no nominations  for Best Production, which will be announced along with all the other winners on the big night, which will be Saturday 4 April at Somerset County Cricket Club in Taunton.

 

DAVID BEACH YOUTH COMPETITION

2019 NOMINATIONS

Sound Topaz Dance Studios Fame Junior
Sound Clevedon School How To Succeed In Business Without Really Trying
Creative Lighting Yeovil Amateur Pantomime Society Fame Junior
Creative Lighting Wsm Operatic Society ‘Oppitts’ Barnum
Bright* Technical Award Clevedon School How To Succeed In Business Without Really Trying
Bright* Technical Award CLOC Juniors Our House
Props Bees Bugsy Malone
Props Spectrum Musical Theatre Seussical
Stage Management Bees Bugsy Malone
Stage Management Tri.Art/Merlin Theatre Footloose
Stage Management CLOC Juniors Our House
Stage Management Clevedon School How To Succeed In Business Without Really Trying
Made Set Bees Bugsy Malone
Made Set CLOC Juniors Our House
Made Set Clevedon School How To Succeed In Business Without Really Trying
Made Set Spectrum Musical Theatre Seussical
Made Costumes Tri.Art/Merlin Theatre Footloose
Made Costumes Spectrum Musical Theatre Seussical
Made Costumes Castaway Theatre Group Annie Junior
Performer Under 13 Castaway Theatre Group George Souster as Mole in The Wind In The Willows
Performer/s Under 13 Castaway Theatre Group The Orphans in Annie Junior
Performer Under 13 Spectrum Musical Theatre Darcey Callister as Maizie Le Bird in Seussical
Cameo Bees Pip Thompson as Fizzy in Bugsy Malone
Cameo CLOC Juniors Scott Slimmon-Rogers as Emmo in Our House
Cameo Clevedon School Dan Fowler as Bud Frump in How To Succeed In Business
Female Support Castaway Theatre Group Rosie Horsey as Miss Hannigan in Annie Junior
Female Support Bees Olivia Bird as Tallulah in Bugsy Malone
Female Support Castaway Theatre Group Eleanor Dawkins as Grace Farrell in Annie Junior
Female Support Tri.Art/Merlin Theatre Emma Aspray as Rusty in Footloose
Female Support Make Performing Arts Kitty Debieux as The Witch in Into The Woods
Male Support Yeovil Amateur Pantomime Society Matthew Brooks as Schlomo in Fame Junior
Male Support Tri.Art/Merlin Theatre Dillon Berry as Willard Hewitt in Footloose
Male Support Wsm Operatic Society ‘Oppitts’ Joe Thomas as Ringmaster in Barnum
Male Support CLOC Juniors Josh Banks as Dad in Our House
Female Lead Bees Rachael Nicol As Blousey in Bugsy Malone
Female Lead Castaway Theatre Group Poppy Wells As Annie in Annie Junior
Female Lead Wsm Operatic Society ‘Oppitts’ Amelia Seaton As Charity Barnum in Barnum
Female Lead Tri.Art/Merlin Theatre Holly Fleetwood As Ariel in Footloose
Male Lead Tri.Art/Merlin Theatre Fin Collinson As Ren Mccormack in Footloose
Male Lead Spectrum Musical Theatre Taylor Kingston As Horton in Seussical
Male Lead CLOC Juniors Issac Lewis As Joe Casey in Our House
Male Lead Yeovil Amateur Pantomime Society Angel Marais As Tyrone in Fame Junior
Male Lead Castaway Theatre Group Jake Edwards As Daddy Warbucks in Annie Junior
Showstopper Yeovil Amateur Pantomime Society Mabel’s Prayer From Fame Junior
Showstopper Castawawy Theatre Group It’s A Hard Knock Life from Annie Junior
Showstopper Tri.Art/Merlin Theatre Let’s Hear It For The Boy from Footloose
Showstopper CLOC Juniors Baggy Trousers/Last Day Of School from Our House
Chorus Spectrum Musical Theatre Seussical
Chorus Tri.Art/Merlin Theatre Footloose
Chorus CLOC Juniors Our House
Challenge Award Spectrum Musical Theatre The Company for Seussical
Challenge Award Make Performing Arts The Company for Into The Woods
Small Venue Clevedon School How To Succeed In Business Without Really Trying
Small Venue Bees Bugsy Malone
Small Venue Yeovil Amateur Pantomime Society Fame Junior
Choreography Tessa Sayers for Wsm Operatic Society ‘Oppitts’ Barnum
Choreography Harriet Dunford & Daisy Gray for Topaz Dance Studios Fame Junior
Choreography Amy Maughan for Tri.Art/Merlin Theatre Footloose
Choreography Anna Coleman for CLOC Juniors Our House
Musical Direction Ali Warman for Yeovil Amateur Pantomime Society Fame Junior
Musical Direction Annie Ford for WSM Operatic Society ‘Oppitts’ Barnum
Musical Direction Joseph Church for Tri.Art/Merlin Theatre Footloose
Musical Direction Rachael Goninan for Spectrum Musical Theatre Seussical
Direction Lynn Lee Brown for Castaway Theatre Group Annie Junior
Direction Claudia Pepler for Tri.Art/Merlin Theatre Footloose
Direction Kirsty Slater for Spectrum Musical Theatre Seussical
Direction Lynda Prescott for CLOC Juniors Our House
Direction Danni Toogood for CLOC Juniors Our House