Members Area

Forgotten your password?

September 3 2019, News The Phoebe Rees

Nominations for the 2018/19 Phoebe Rees full length drama competition have now been decided on by the panel. 20 Societies took part this year, entering 33 productions between them. There were 159 nominations in all, across 25 categories. The winner of each category will be announced at the Annual Presentation Evening to be held on Friday 11th October, upstairs at the Taunton Rugby Club, where a 3 course meal will be served from 8pm. Dress code: glamorous.
Apply for tickets through your Society in the first instance, well before the September 23rd deadline please!

2018/19 ENTRIES (in date order)

D&M Productions Ravenscroft
Swan Theatre Co The Tempest
Merlin Theatre Productions Journey’s End
Ilminster Entertainments Soc A Bunch of Amateurs
West Huntspill Players Tons of Money
Taunton Thespians Oh, What a Lovely War
Barnstormers Great Expectations
@2K The Vicar of Dibley at Christmas
Swan Theatre And Then There Were None
Tickenham Drama Group Wyrd Sisters
Street Theatre Steel Magnolias
Frome Drama Club Pygmalion
Civic Players Sleuth
Queen’s College Drama For Queen’s & Country
Ilminster Entertainments Soc David Copperfield
Swan Theatre Co Veronica’s Room
Taunton Thespians Quartet
Swan Theatre Co Who’s Afraid of Virginia Woolf
Street Theatre Dangerous Corner
Barnstormers A Bunch of Amateurs
Wellington Theatre Co The Importance of Being Earnest
Timsbury Theatre Group Curl Up & Die
Ilminster Entertainments Soc Dangerous Corner
West Huntspill Players A Bunch of Amateurs
Trull Players Death’s Desire
Swan Theatre Co The School for Scandal
CUDOS Agatha Crusty and the VH Murders
Bradford Players Black Coffee
Failand Drama Circle A Bunch of Amateurs
Roadwater Players Funny Money
Civic Players Caught in the Net
Taunton Thespians The Importance of Being Earnest
Swan Theatre Co It Runs in the Family

Nominations

Best Effects
Merlin Theatre Productions – Journey’s End
Barnstormers – Great Expectations
Swan Theatre Co – And Then There Were None
Queen’s College Drama – For Queen’s & Country
Roadwater Players – Funny Money

Best Sound
D&M Productions – Ravenscroft
Merlin Theatre Productions – Journey’s End
Taunton Thespians – Oh, What a Lovely War
Barnstormers – Great Expectations
Swan Theatre Co – And Then There Were None
Street Theatre – Dangerous Corner
Barnstormers – A Bunch of Amateurs
Trull Players – Death’s Desire

Best Lighting
D&M Productions – Ravenscroft
Taunton Thespians – Oh, What a Lovely War
Barnstormers – Great Expectations
Swan Theatre Co – And Then There Were None
Civic Players – Sleuth
IES – David Copperfield
Swan Theatre Co – Veronica’s Room
West Huntspill – A Bunch of Amateurs

Best Props

West Huntspill – Tons of Money
Barnstormers – Great Expectations
@2K – The Vicar of Dibley at Christmas
Tickenham Drama Group – Wyrd Sisters
Street Theatre – Steel Magnolias
Civic Players – Sleuth
Queen’s College Drama – For Queen’s & Country
Bradford Players – Black Coffee

Best Costumes
D&M Productions – Ravenscroft
Swan Theatre – The Tempest
Barnstormers – Great Expectations
Tickenham Drama Group – Wyrd Sisters
Queen’s College Drama – For Queen’s & Country
IES – David Copperfield
Street Theatre – Dangerous Corner
West Huntspill – A Bunch of Amateurs

Best Set Construction
Merlin Theatre Productions – Journey’s End
Swan Theatre Co – And Then There Were None
Swan Theatre Co – Veronica’s Room
Taunton Thespians – Quartet
IES – Dangerous Corner
Bradford Players – Black Coffee
Civic Players – Caught in the Net

Best Creative Set Design
D&M Productions – Ravenscroft
Swan Theatre Co – The Tempest
Barnstormers – Great Expectations
Frome Drama Club – Pygmalion
Civic Players – Sleuth
Queen’s College Drama – For Queen’s & Country
Swan Theatre Co – Veronica’s Room
Street Theatre – Dangerous Corner
Wellington Theatre Co – The Importance of Being Earnest

Best Stage Management
Taunton Thespians – Oh, What a Lovely War
@2K – The Vicar of Dibley at Christmas
IES – David Copperfield
Swan Theatre Co – Veronica’s Room
West Huntspill – A Bunch of Amateurs
Trull Players – Death’s Desire
CUDOS – Agatha Crusty and the VH Murders
Swan Theatre Co – It Runs in the Family

Artistic Impression
D&M Productions – Ravenscroft
Swan Theatre Co – The Tempest
Barnstormers – Great Expectations
Swan Theatre Co – Veronica’s Room
Street Theatre – Dangerous Corner
IES – Dangerous Corner

Best Youth U16
Queen’s College Drama – For Queen’s & Country (Milie Gubby as Joss Bennett)
IES – David Copperfield (Demetrius Driver as Young David)
Civic Players – Caught in the Net ( Theo Souttar-Stone as Gavin)
Civic Players – Caught in the Net ( Grace Pamplin as Vicki)

Best U21 Female
D&M Productions – Ravenscroft (Iona Davis as Gillian)
IES – A Bunch of Amateurs (Emily Dixon as Jessica)
Swan Theatre Co – And Then There Were None (Jess Payne as Vera)
Frome Drama Club – Pygmalion (Anabella Fairgrieve as Eliza)
Queen’s College Drama – For Queen’s & Country (Christine Gallustian as older Nellie)
Queen’s College Drama – For Queen’s & Country (Yasmin Howard as adult Nellie)
Failand Drama Circle – A Bunch of Amateurs (Lottie Maggs as Jessica)

Best U21 Male
Swan Theatre Co – The Tempest (Ethan Taylor as Ariel)
Merlin Theatre Productions – Journey’s End (George Tucker as 2Lt Raleigh)
Merlin Theatre Productions – Journey’s End (Patrick Withey as 2Lt Hibbert)
Frome Drama Club – Pygmalion (Django Lewis-Clark as Freddy)
Queen’s College Drama – For Queen’s & Country (Toby Haste as Gilbert)
Swan Theatre – Veronica’s Room (Ethan Taylor as Young Man))

Best Female Cameo
Taunton Thespians – Oh, What a Lovely War (Jane Edwards as Suffragette)
Barnstormers – Great Expectations (Rachel Rose as Biddy)
Tickenham Drama Group – Wyrd Sisters (Linda Roberts in multiple roles)
Frome Drama Club – Pygmalion (Suzy Howlett as Mrs Eynsford-Hill)
IES – David Copperfield (Belinda Morgan as Jane Murdstone)
Bradford Players – Black Coffee (Wendy Lancaster as Miss Tredwell)

Best Male Cameo
Merlin Theatre Productions – Journey’s End (Steve Waterfield as Pte Mason)
West Huntspill Players – Tons of Money (Alastair Murray as Giles)
Barnstormers – Great Expectations (Clive Wooldridge as Servant)
@2K – The Vicar of Dibley at Christmas (Daryl Scribbins as Cecil)
IES – David Copperfield (Benjamin Overd as James Steerforth)
Failand Drama Circle – A Bunch of Amateurs (Jamie Shepherd as Jester)
Civic Players – Caught in the Net (Tony Reese as Dad)
Swan Theatre Co – It Runs in the Family (Mark Rudd as Sir Willoughby Drake)

Best Featured Actress
Swan Theatre Co – And Then There Were None (Ann Cook as Emily Brent)
IES – David Copperfield (Maddie Lowe as Mrs Heep)
Timsbury Theatre Group – Curl Up & Die (Jean Willis as Enid)
Taunton Thespians – The Importance of Being Earnest (Jane Edwards as Miss Prism)
Swan Theatre Co – It Runs in the Family (Liz Stallard as Police Sergeant)

Best Featured Actor
Frome Drama Club – Pygmalion (Laurie Parnell as Alfred Doolittle)
IES – David Copperfield (Richard Tingley as Uriah Heep)
Swan Theatre Co – The School for Scandal (John Crabtree as Crabtree)
Roadwater Players – Funny Money (Chris Marshall as DS Davenport)
Swan Theatre Co – It Runs in the Family (Andrew Middleton as Bill)

Best Supporting Actress
D&M Productions – Ravenscroft (Paula Denning as Dolly)
Swan Theatre Co – The Tempest (Rachel Alexander as Caliban)
@2K – The Vicar of Dibley at Christmas (Rosie Taylor as Alice)
Street Theatre – Steel Magnolias (Charlie Wood as Annelle)
Swan Theatre Co – Who’s Afraid of Virginia Woolf (Kate Kirkpatrick as Honey)
CUDOS – Agatha Crusty and the VH Murders (Kirsten Dexter as Eleanor)

Best Supporting Actor
Swan Theatre Co – The Tempest (John Crabtree as Gonzales)
Merlin Theatre Productions – Journey’s End (Richard Pugh as 2Lt Trotter)
IES – A Bunch of Amateurs (Eric Beckley as Nigel)
@2K – The Vicar of Dibley at Christmas (Nigel Ford as Jim)
Barnstormers – A Bunch of Amateurs (Clive Wooldridge as Nigel)
Swan Theatre Co – It Runs in the Family (David Hallett as Dr Bonnie)

Best Actress
D&M Productions – Ravenscroft (Kayleigh Storey as Marcy)
Barnstormers – Great Expectations (Penny Williams as Estella)
Swan Theatre Co – Veronica’s Room (Sarah Ambrose as Woman)
Swan Theatre – Who’s Afraid of Virginia Woolf (Sarah Easterbrook as Martha)
West Huntspill – A Bunch of Amateurs (Clare Virgo as Dorothy)
Failand Drama Circle – A Bunch of Amateurs (Lisa Smith as Dorothy)

Best Actor
Frome Drama Club – Pygmalion (David Holt as Higgins)
IES – David Copperfield (Patrick Knox as Narrator)
Swan Theatre Co – Veronica’s Room (Roger Mumford as Man)
IES – Dangerous Corner (Neil Morgan as Charles)
West Huntspill – A Bunch of Amateurs (Shaun Durkin as Jefferson)
Failand Drama Circle – A Bunch of Amateurs (Paul Eccleson as Jefferson)
Civic Players – Caught in the Net (Andrew Meadows as Stanley)

The George Crocker Challenge Trophy
Swan Theatre Co – The Tempest (Richard Cannon as Francisco)
@2K – The Vicar of Dibley at Christmas
Queen’s College Drama – For Queen’s & Country
Wellington Theatre Co – The Importance of Being Earnest
Trull Players – Death’s Desire
Bradford Players – Black Coffee

Best Direction
Swan Theatre Co – The Tempest (Ian White)
Barnstormers – Great Expectations (Gary Robinson)
Swan Theatre Co – Veronica’s Room (Robert Graydon)
Swan Theatre Co – Who’s Afraid of Virginia Woolf (Phil Turley)
Failand Drama Circle – A Bunch of Amateurs (Felicity Peries)
Civic Players – Caught in the Net (Richard Walters)
IES – Dangerous Corner (Irene Glynn)

Gordon Neagle Cup (Best Non-Theatre-based Production)
West Huntspill Players – Tons of Money
@2K – The Vicar of Dibley at Christmas
Trull Players – Death’s Desire
Bradford Players – Black Coffee
Failand Drama Circle – A Bunch of Amateurs
Roadwater Players – Funny Money
Taunton Thespians – The Importance of Being Earnest

Best Production
Barnstormers – Great Expectations
Street Theatre – Steel Magnolias
IES – David Copperfield
Swan Theatre – Veronica’s Room
Swan Theatre – Who’s Afraid of Virginia Woolf
Civic Players – Caught in the Net