Members Area

Forgotten your password?

April 18 2020, Cinderella Trophy News

Moderator Nigel Ford hosted the live streaming event

Over 400 screens were tuned in to the live stream of the Cinderella Awards announcements so over 1000 people were watching this unique occasion that saw Taunton’s Wayfarers Pantomime Society picking up the top award for the Best Pantomime of the 2019/20 panto season.
The evening was hosted by competition moderator Nigel Ford, who also provided a little entertainment in the form of some incredible magic. And that was only fitting because this was a magical night celebrating some magical productions across the county all finished, fortunately, before lockdown forced theatres to close.
The winning show, Cinderella performed by Taunton’s Wayfarers, was a truly spectacular production with amazing sets and wonderful music, which was reflected in their awards haul for the evening which included Best Chorus, Best Theatre Design, Best Stage Management and Best Musical Director. Second placed Glastonbury and Street Musical Comedy Society, who performed Sleeping Beauty, won awards for Best Dance Troupe, Principal Boy of the Year (Emma Powell as Prince Alexis) and Matt Turner & Jo Turley picked up an adjudicators award for their performances as King Cactus & Queen Marigold.
In the village competition, Puriton Players took the Spotlight Trophy for their Robin Hood and the Babes in the Wood, while runners up Trull Players, whose show was Aladdin – A Lot of Trouble, also picked up awards for Best Junior Chorus, Best Village Musicians, Best Female Singer (Claire Martin as Princess Yasmin), Best Special Effects, Best Original Script, Costume of the Year (their Chinese Dragon), with Bekah Crudge picking up an adjudicator’s award for her performance as So Shi.
As well as Nigel’s dedication in putting the evening together, Stuart Lyddon provided the technical input without which the evening would not have happened. And apart from a small technical glitch, it was a wonderful night of fun with many societies hosting Zoom parties to gather together over the internet and make it something of a social evening as well as an evening that celebrated the very best in amateur drama in the county.

Pam Price with the winning certificates

All the nominations, winners and Promising young performers are listed below.

Promising Young Performers 2019/20

Ruby Lobb Oh! Verona! Roadwater Players
Mo Binding Oh! Verona! Roadwater Players
Mae Hughes Oh! Verona! Roadwater Players
Oli Dusgate Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Sophie Martin-Thomas Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Abigail Hughes Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Pantomime Society
Keira Gaylard Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Pantomime Society
Tobias Clifton Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Pantomime Society
Poppy Wells Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Pantomime Society
Scarlet Thomas Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Pantomime Society
Amelia Thomas Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Pantomime Society
Sophie McEvoy Cinderella Moorlight Theatre Productions
Ben Cooper Cinderella Moorlight Theatre Productions
Lottie Gilby Sleeping Beauty Glastonbury & Street MCS
Noah Morgan Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Robert Stepney Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Harriet Hosken Hansel and Gretel Minehead Panto People
Natalia Carey Hansel and Gretel Minehead Panto People
Gracie Jackson Hansel and Gretel Minehead Panto People
Abigail Kelly Hansel and Gretel Minehead Panto People
Redley Daley Hansel and Gretel Minehead Panto People
Eleni Markoutsas Jack and The Beanstalk Burnham District Pantomime Society
Hatty Souttar-Stone Aladdin CUDOS
Nathan Rhodes Cinderella Nailsea Musicals
Amelia Shields Cinderella Nailsea Musicals
Lilly Parks The Wizard of Oz Yeovil Amateur Pantomime Society
Daisy Greenhalgh Dick Whittington Cloverleaf Productions
Rubie Thresher Dick Whittington Cloverleaf Productions
Imogen Lee Dick Whittington Cloverleaf Productions
Darcie Cockburn Dick Whittington Cloverleaf Productions
Kiera-Leigh Mitchell Aladdin Somerton Dramatic Society
Caitlyn Stansfield Treasure Island Cannington Pantomime Society
Ashlee Leonard Treasure Island Cannington Pantomime Society
Imogen Bush Aladdin CARDS
Amber Symons Aladdin CARDS
Cooper Hebron Aladdin CARDS
James Adams Treasure Island Wincanton Amateur Dramatic Society
Emily Mitchell Treasure Island Wincanton Amateur Dramatic Society
William Adams Treasure Island Wincanton Amateur Dramatic Society
Romhana Mitchell Treasure Island Wincanton Amateur Dramatic Society
Codi Benson Treasure Island Wincanton Amateur Dramatic Society
Coral-May Oldcorn Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players
Skyla Caulton Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players
Bobby Fearn Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players
Marshall Dabenett Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players
Emily Smith Cinderella Tatworth Amateur Pantomime Society
Andrew Power Robinson Crusoe and the Pirates The Bradford Players
Daisy Broome Little Jack Horner Chardstock Amateur Dramatic Society
Chelsea White Little Jack Horner Chardstock Amateur Dramatic Society

SFD Cinderella Trophy Competition 2019/20
NOMINATIONS

Best Junior Chorus

Cinderella Merlin Theatre Productions
Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Sleeping Beauty Glastonbury and Street Musical Comedy Society
Hansel and Gretel Minehead Panto People
Treasure Island Cannington Pantomime Society
Robin Hood & the Babes In The Wood Puriton Players

Best Junior Principal Girl

Nicole Heritage Alice Fitzwarren Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Amelia Shields Cinderella Cinderella Nailsea Musicals
Caitlyn Stansfield Lucy Trelawney Treasure Island Cannington Pantomime Society
Daisy Broome Patience Little Jack Horner Chardstock Amateur Dramatic Society
Elisha Webster Princess Rose Sleeping Beauty Glastonbury and Street MCS

Best Junior Group

Jack and The Beanstalk Burnham District Pantomime Society
Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Cinderella Nailsea Musicals
Dick Whittington Cloverleaf Productions
Robinson Crusoe and the Pirates The Bradford Players
Treasure Island Cannington Pantomime Society
Aladdin CARDS

Best Junior Linkman

Dillon Lang Buttons Cinderella Moorlight Theatre Productions
Nathan Rhodes Buttons Cinderella Nailsea Musicals
Marshall Dabenett Egbert Robin Hood & the Babes In The Wood Puriton Players

Best Comedy Duo

James Gaylard & Lisa-Marie Collins Jack & Jill Jack & The Beanstalk Sherborne APS
Ben Dunton & Peter Meredith Gertrude & Grizelda Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Kieren Medcraft & Andy Johnson Ugly Sisters Cinderella Nailsea Musicals
Terry Mitchell & Colin Francis Constable Feng & Sgt Shui Aladdin Somerton Dramatic Society
Mike Spellar & Sarah Williamson Bertie & Gertie Little Jack Horner Chardstock ADS

Best Comedic Scene

The Laundry Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Fitzwarrens Store Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Widow Twankey’s Laundry Aladdin CUDOS
Twankey’s Bakery Aladdin CARDS
Chardonnay & Moet Robin Hood & the Babes In The Wood Puriton Players

Best Cameo

James Rock The Wizard The Wizard of Oz Yeovil Amateur Pantomime Society
Paul Adams The Fridge Treasure Island Wincanton Amateur Dramatic Society
Ian Clark El Loco The Good, The Bad & The Panto Timsbury Theatre Group
Brian Moore Vasaleno Little Jack Horner Chardstock Amateur Dramatic Society
The Crows Hansel and Gretel Minehead Panto People

Best Dance Troupe

Cinderella Merlin Theatre Productions
Sleeping Beauty Glastonbury and Street Musical Comedy Society
Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Hansel and Gretel Minehead Panto People
Dick Whittington Wellington Pantomime Group
The Wizard of Oz Yeovil Amateur Pantomime Society

Dancer of the Year

Georgie Rose White Dove Cinderella Merlin Theatre Productions
Lola Punchard & Anna Gifford Sleeping Beauty Glastonbury and Street Musical Comedy Society
Ashleigh Payne The Wizard of Oz Yeovil Amateur Pantomime Society

Best Village Musicians

Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Aladdin CUDOS
Aladdin Somerton Dramatic Society

Best Theatre Musicians

Cinderella Moorlight Theatre Productions
Hansel and Gretel Minehead Panto People
Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Cinderella Nailsea Musicals

Best Male Singer

Chris Marshall Friar Laurence Oh! Verona! Roadwater Players
Chris Johnstone Genie Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Alfie Yates Prince Johann Hansel and Gretel Minehead Panto People
Steve Roberts Sheriff of Nottingham Robin Hood & the Babes In The Wood Puriton Players

Best Female Singer

Claire Martin Princess Yasmin Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Erin Darling-Finan Princess Charlotte Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Panto Soc
Emma Powell Prince Alexis Sleeping Beauty Glastonbury & Street MCS
Hannah Carolan Cinderella Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Natalie Gowan Jack Jack and The Beanstalk Burnham District Panto Soc
Chloe Hobson Dorothy The Wizard of Oz Yeovil Amateur Panto Society
Pam Riggs Glynda Witch of the NorthThe Wizard of Oz Yeovil Amateur Panto Society
Penny Williams Fairy Bluebell Hansel and Gretel Minehead Panto People

Romantic Duet of the Year

Charli Brierley & Claire Martin Aladdin & Yasmin Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Emma Powell & Elisha Webster Prince Alexis & Princess Rose Sleeping Beauty Glastonbury and Street MCS
Hannah Carolan & Ben Giles Cinderella & Prince Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Lisa-Marie House & Katy Lyons Princess Jasmine & Aladdin Aladdin CUDOS
Chloe Hobson & Debbie Duncan Dorothy & Emerald Prince The Wizard of Oz YAPS
Amanda Graffham & Georgina Isaacs Jim Hawkins & Jenny Trewlaney Treasure Island Wincanton ADS

Best Chorus

Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Hansel and Gretel Minehead Panto People
The Wizard of Oz Yeovil Amateur Pantomime Society
Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players

Best Properties

Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Hansel and Gretel Minehead Panto People
Jack and The Beanstalk Burnham District Pantomime Society
Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Dick Whittington Cloverleaf Productions
Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players
Cinderella Tatworth Amateur Pantomime Society

Best Make Up

Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Pantomime Society
Dick Whittington Wellington Pantomime Group
The Wizard of Oz Yeovil Amateur Pantomime Society
Dick Whittington Cloverleaf Productions

Best Special Effects

Magic Carpet Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Capture of the Spotlight Hansel and Gretel Minehead Panto People
Magic Carpet Aladdin Somerton Dramatic Society
The Snake Cinderella Tatworth Amateur Pantomime Society

Best UV Scene

Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Dick Whittington Cloverleaf Productions
Robinson Crusoe and the Pirates The Bradford Players

Best Lighting

Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Cinderella Merlin Theatre Productions
The Good, The Bad & The Panto Timsbury Theatre Group
Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Dick Whittington Cloverleaf Productions
Robin Hood & the Babes In The Wood Puriton Players

Best Sound

Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Pantomime Society
Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Dick Whittington Cloverleaf Productions

Best Village Stage Management

The Good, The Bad & The Panto Timsbury Theatre Group
Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Dick Whittington Cloverleaf Productions
Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players

Best Theatre Stage Management

Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Hansel and Gretel Minehead Panto People
Jack and The Beanstalk Burnham District Pantomime Society
Dick Whittington Wellington Pantomime Group

Best Village Design

Dick Whittington Cloverleaf Productions
Robinson Crusoe and the Pirates The Bradford Players
Treasure Island Cannington Pantomime Society
Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players
Cinderella Tatworth Amateur Pantomime Society

Best Theatre Design

Cinderella Merlin Theatre Productions
Sleeping Beauty Glastonbury and Street Musical Comedy Society
Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Jack and The Beanstalk Burnham District Pantomime Society

Best Original Costumes

Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Jack and The Beanstalk Burnham District Pantomime Society
The Wizard of Oz Yeovil Amateur Pantomime Society
Aladdin Somerton Dramatic Society
Robinson Crusoe and the Pirates The Bradford Players
Treasure Island Cannington Pantomime Society
Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players
Cinderella Tatworth Amateur Pantomime Society

Costume of the Year

Dragon Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Widow Twankee – Opening Act 2 Aladdin Somerton Dramatic Society
Fairy Flotsam Treasure Island Cannington Pantomime Society
Genie of The Lamp Aladdin CARDS
Long John Silver Treasure Island Wincanton Amateur Dramatic Society
The Talking Clock Cinderella Tatworth Amateur Pantomime Society

Best Animal Act

Keira Gaylard & Abigail Hughes Buttermilk Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Panto Soc
Holly Knowles Tommy Cat Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Vicki Stephens Nobby The Panda Aladdin CUDOS
Victoria Andrews Hagan The Horse Cinderella Nailsea Musicals

Supernatural Goody of the Year

Juliet Maddren Alexa Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Becky Cook Good Fairy Lilac Sleeping Beauty Glastonbury and Street MCS
Penny Williams Fairy Bluebell Hansel and Gretel Minehead Panto People
Pam Riggs Glynda Witch of the North The Wizard of Oz Yeovil Amateur Panto Society
Cathy Vicarage Coral Robinson Crusoe and the Pirates The Bradford Players
Corby Stansfield Fairy Flotsam Treasure Island Cannington Pantomime Society
Chloe Meadows Fairy Glade Robin Hood & the Babes In The Wood Puriton Players

Linkman of the Year

Ash Stockton Wishee Washee Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Lisa-Marie Collins Silly Jill Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Panto Soc
David Williams Buttons Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Michael Cole Wishee Washee Aladdin CARDS
Annette Bartlett Buttons Cinderella Tatworth Amateur Panto Soc

Villain of the Year

Bill Dunham Abanazar Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Lynn Lee-Brown Piccalilli Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Pantomime Society
Ray Norris Abanazar Aladdin CUDOS
Matthew Maisey Abanazar Aladdin Somerton Dramatic Society
Jonathan Markendale Long John Silver Treasure Island Wincanton Amateur Dramatic Society
Steve Roberts Sheriff of Nottingham Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players

Principal Boy of the Year

Emma Powell Prince Alexis Sleeping Beauty Glastonbury and Street Musical Comedy Society
Ben Giles Prince Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Natalie Gowan Jack Jack and The Beanstalk Burnham District Pantomime Society
Katy Lyons Aladdin Aladdin CUDOS
Josie Mitchell Aladdin Aladdin Somerton Dramatic Society
Sophie Durdan Aladdin Aladdin CARDS
Hatty Chappell Robin Hood Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players

Principal Girl of the Year

Claire Martin Princess Yasmin Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Erin Darling-Finan Princess Charlotte Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Panto Soc
Hannah Carolan Cinderella Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Lisa-Marie House Princess Jasmine Aladdin CUDOS
Chloe Hobson Dorothy The Wizard of Oz Yeovil Amateur Panto Society
Nicola Thompson Maid Marion Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players

The Bradford Trophy

Madeleine David Dick Whittington Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Nathan Rhodes Buttons Cinderella Nailsea Musicals
Angel Morais Tin Woodsman The Wizard of Oz Yeovil Amateur Pantomime Society
Imogen Bush Princess Yasmine Aladdin CARDS
Marshall Dabenett Egbert Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players

Dame of the Year

Nigel McBrayne Peggy Pumpernickel Hansel and Gretel Minehead Panto People
Ian Jones Sarah The Cook Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Toby Weech Widow Twankee Aladdin Somerton Dramatic Society
Sam Allen Dame Juicilita Margarita Robinson Crusoe and the Pirates The Bradford Players
Alan Scott Nanny The Fanny Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players
Vince Conroy Dame Dimwit Little Jack Horner Chardstock Amateur Dramatic Society

Best Musical Director

Matt Dearsley Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Matt Holman-Holmes Cinderella Wayfarers Pantomime Society
John Whellams Hansel and Gretel Minehead Panto People
Xavier Underwood Jack and The Beanstalk Burnham District Pantomime Society
Robert Spurway Dick Whittington Wellington Pantomime Group

Best Director

Sam Allen Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players
Jennifer Holland-Brewer Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Pantomime Society
Brian Epps Sleeping Beauty Glastonbury and Street Musical Comedy Society
Chris Holman-Holmes Cinderella Wayfarers Pantomime Society
Kris McNeill Hansel and Gretel Minehead Panto People
Jane Burt Dick Whittington Wellington Pantomime Group
Ian Hurdman Aladdin Somerton Dramatic Society

The Pint Pot Award

Aladdin CUDOS
Dick Whittington Cloverleaf Productions
Aladdin Somerton Dramatic Society
Robinson Crusoe and the Pirates The Bradford Players
Cinderella Tatworth Amateur Pantomime Society

SFD Cinderella Trophy Competition 2019/20
WINNERS

Best Junior Chorus
Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players

Best Junior Principal Boy
Madeleine David as Dick Whittington in Dick Whittington, Wellington Pantomime Group

Best Junior Principal Girl
Daisy Broome as Patience in Little Jack Horner, Chardstock Amateur Dramatic Society

Best Junior Comedy Duo
Daisy Hasell & Frankie Derbridge as Bodgett & Leggett in Cinderella, Moorlight Theatre

Best Junior Group
The Ratlings, Dick Whittington Cloverleaf Productions

Best Junior Linkman
Nathan Rhodes as Buttons in Cinderella, Nailsea Musicals

Best Comedy Duo
Mike Spellar & Sarah Williamson as Bertie & Gertie in Little Jack Horner, Chardstock ADS

Best Comedic Scene
Fitzwarrens Store in Dick Whittington, Wellington Pantomime Group

Best Cameo
James Rock as The Wizard in The Wizard of Oz, Yeovil Amateur Pantomime Society

Best Dance Troupe
Sleeping Beauty Glastonbury and Street Musical Comedy Society

Dancer of the Year
Ashleigh Payne in The Wizard of Oz, Yeovil Amateur Pantomime Society

Best Village Musicians
Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players

Theatre Musicians
Dick Whittington Wellington Pantomime Group

Best Solo Accompanist
Finley Thompson Treasure Island Wincanton Amateur Dramatic Society

Best Male Singer
Chris Marshall as Friar Laurence in Oh! Verona! Roadwater Players

Best Female Singer
Highly Commended: Chloe Hobson as Dorothy in The Wizard of Oz, YAPS
Winner: Claire Martin as Princess Yasmin in Aladdin – A Lot of Trouble, Trull Players

Romantic Duet of the Year
Amanda Graffham & Georgina Isaacs as Jim Hawkins & Jenny Trewlaney in Treasure Island, Wincanton ADS

Best Chorus
Cinderella Wayfarers Pantomime Society

Best Properties
Cinderella Tatworth Amateur Pantomime Society

Best Make-up
The Wizard of Oz Yeovil Amateur Pantomime Society

Best Special Effects
Magic Carpet Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players

Best UV Scene
Dick Whittington Wellington Pantomime Group

Best Lighting
Dick Whittington Wellington Pantomime Group

Best Sound
Dick Whittington Wellington Pantomime Group

Best Village Stage Management
Dick Whittington Cloverleaf Productions

Best Theatre Stage Management
Cinderella Wayfarers Pantomime Society

Best Village Design
Cinderella Tatworth Amateur Pantomime Society

Best Theatre Design
Cinderella Wayfarers Pantomime Society

Adjudicator’s Special Award Winners
Bekah Crudge as So Shi in Aladdin – A Lot of Trouble, Trull Players
Matt Turner & Jo Turley as King Cactus & Queen Marigold in Sleeping Beauty, Glastonbury & Street
Patricia Allen as The Empress in Aladdin, Somerton Dramatic Society
Clare Barker as Mrs Henderson in Treasure Island, Wincanton Amateur Dramatic Society
Emily Smith as Dandini in Cinderella, Tatworth Amateur Pantomime Society

Moderators Award
Join The Circus Hansel and Gretel Minehead Panto People

Best Original Script
Sam Allen Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players

Best Original Costumes
The Wizard of Oz Yeovil Amateur Pantomime Society

Costume of the Year
Dragon Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players

Best Animal Act
Holly Knowles Tommy Cat Dick Whittington Wellington Pantomime Group

Supernatural Goody of the Year
Penny Williams as Fairy Bluebell in Hansel and Gretel, Minehead Panto People

Linkman of the Year
Lisa-Marie Collins Silly Jill Jack & The Beanstalk Sherborne Amateur Panto Soc

Villain of the Year
Ray Norris Abanazar Aladdin CUDOS

Principal Boy of the Year
Emma Powell Prince Alexis Sleeping Beauty Glastonbury and Street Musical Comedy Society

Principal Girl of the Year
Chloe Hobson as Dorothy in The Wizard of Oz Yeovil Amateur Panto Society

The Bradford Trophy
Nathan Rhodes as Buttons in Cinderella Nailsea Musicals

Dame of the Year
Vince Conroy as Dame Dimwit in Little Jack Horner Chardstock Amateur Dramatic Society

The Eddie Bowker Trophy
Mike Spellar & Sarah Williamson as Bertie & Gertie in Little Jack Horner Chardstock ADS

Best Musical Director
Matt Holman-Holmes Cinderella Wayfarers Pantomime Society

Best Director
Ian Hurdman Aladdin Somerton Dramatic Society

The Pint Pot Award
Dick Whittington Cloverleaf Productions

Spotlight Runners up
Aladdin – A Lot of Trouble Trull Players

The Spotlight Shield
Robin Hood and the Babes In The Wood Puriton Players

The Cinderella Trophy Runners up
Sleeping Beauty Glastonbury and Street Musical Comedy Society

The Cinderella Trophy
Cinderella Wayfarers Pantomime Society